این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

پوستر کنگره
اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

جندی شاپور یک نماد تمدنی و بین المللی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور گفت: جندی شاپور زوایای تمدنی ناشناخته بسیارزیادی دارد که باید برای شناخت تک تک ابعاد این جریان تمدنی برنامه ریزی شود.

محمدرضا مخبر دزفولی ،دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور اظهار کرد: کنگره جندی شاپور باید زودترازاین و در سال های گذشته برگزار می شد اما امروز نیز شروع خوبی برای معرفی این گنجینه ارزشمند است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه جندی شاپور یک مجموعه علمی و یک شهر دانشگاهی بوده، عنوان داشت: عده ای با غرض قصد دارند جندی شاپور را کوچک جلوه دهند درحالی که بزرگی و عظمت این مجموعه با آکادمی افلاطون  نیز قابل مقایسه نیست.

مخبردزفولی با اشاره به وجود اختلاف نظرهای متعدد در مورد چگونگی شکل گیری جندی شاپور، بیان کرد: با وجود تمام این اختلاف نظرها اما آنچه مسلم است بزرگ بودن این جریان و مجموعه تمدنی است.

وی گفت: شکوفایی جندی شاپور در این منطقه نشان می دهد که آزادی علمی بسیار زیادی وجود داشته و امکان ترقی و راهیابی به مراتب بالاتر برای همه وجود داشته است.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به وجود اختلافات طبقاتی و مشکلات و محدودیت های پیرامون این موضوع در زمان جندی شاپور، بیان داشت: با این حال اما این محدودیت در جندی شاپور وجود نداشته و تمامی دانشمندان و مردم در این شهر دانشگاهی با تمام موقعیت اجتماعی خود در آزادی عملی کامل به سر می برده اند.

مخبردزفولی با بیان اینکه از دیدگاه همه گرایش اصلی جندی شاپور پزشکی بوده، تاکید کرد: با این وجود اما باید جنبه اجتماعی و فرهنگی  جندی شاپور و زمینه های مربوط به جامعه شناسی آن  نیز مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: چرا که در جندی شاپور نظام و سازمان دانشجویی وجود داشته و همه در آن حق تحصیل و پیشرفت علمی داشته اند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ظرفیت عظیم جندی شاپور و وجود دانشمندان متعدد از سراسر جهان در آن گفت: جندی شاپور در زمان ظهور اسلام نیز تداوم داشته به طوری که بخش عمده ای از نهضت ترجمه که در دوره اسلامی شکل گرفت سهم عمده ای از آن مربوط به دانشمندان جندی شاپور بوده است.

مخبردزفولی بیان کرد: نهضت بزرگ علمی  که در دوره اسلامی رخ داد به دلیل نگاه آزادمنشانه اسلام به علم بود و هر چند جندی شاپور از قرن ها قبل ازاسلام شکل گرفته بود اما با ظهوراسلام نیز تعطیل نشد.

وی در ادامه با بیان اینکه تعداد بسیار زیادی از دانشمندان بیت الحکمه بغداد علم آموختگان جندی شاپور بوده اند، افزود: هر کدام از تربیت شدگان مکتب جندی شاپور تک به تک می توانند موضوع یک  همایش مجزا و یک  گنگره علمی باشند.

مخبردزفولی با تاکید براینکه نظام دانشجویی جندی شاپور باید محل تحقیق قرار بگیرد، ادامه داد: مجموعه تمدنی جندی شاپور باید کاملا موشکافی شود.

وی  اهتمام حاکمان آن دوره در علم آموزی را ارزشمند دانست و عنوان کرد: در آن دوران تمدنی  کتاب خانه فاطمیه مصر و بیت الحکمه هرکدام از بیش از یک میلیون جلد کتاب برخوردار بوده اند که کارکنان این کتابخانه ها از جندی شاپور بوده اند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: حافظه تمدنی دنیا این موضوع را در خود دارد که از قرن ها پیش یک جریان تمدنی شکل گرفته و این ظرفیت از همان زمان درایران وجود داشته است.

مخبردزفولی در خصوص پیشرفت های علمی ایران توضیح داد: در اوایل دهه ۹۰ میلادی کشور ایران سهم ۰/۰۳ درصدی درتولید علم داشته و در بسیاری از شاخص های علمی ناشناخته مانده اما امروزه در بدبینانه ترین حالت ممکن می توان گفت امروزه ایران سهم ۱.۵ درصدی در تولید علم در دنیا را دارد.

وی به پیشرفت های ایران در زمینه علوم هسته ای، پزشکی، فیزیک، فناوری های پیشرفته و سایر علوم اشاره کرد و گفت: یکی از مراکز علم سنجی با وجود نگاه جانبدارانه ای که به سمت غربی ها دارد اما اعتراف کرده که ایران با وجود تمامی جنگ هایی که در خاورمیانه رخ می دهد اکنون به عنوان قدرت منطقه ای و جهانی تبدیل شده و از پیشرفت علمی ایران ابراز نگرانی کرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود نیروهای انسانی بسیار قوی را یک امتیاز برای ایران برشمرد و ادامه داد: برخلاف کتمان عده ای باید به جرات گفت ایران در زمینه تبدیل دانش به فناوری کارنامه بسیار درخشانی دارد که دلیل همه اینها وجود نیروی انسانی قوی است.

مخبردزفولی پیشرفت های هسته ای و پزشکی را نمونه ای از وجود نیروهای انسانی پیشرفته در ایران برشمرد و عنوان کرد: یک زمانی سرمایه های زیادی برای اعزام بیماران به خارج از کشور هدر می دادیم اما امروزه پیشرفت پزشکی در ایران به قدری زیاد شده که به عنوان مثال اکنون درزمینه سلول های بنیادی از رتبه دهم درجهان برخوردار هستیم.

وی  با تاکید براینکه باید اعتماد خود را به دانشمندان کشور بیشتر کرده و به آنها بیش از گذشته بها داده شود، گفت: طبق گزارش های علمی که به دستمان رسیده اکنون ایران در جایگاه علمی بسیار خوبی قرار دارد و هر چند در این بین نارسایی هایی وجود دارد که طبیعی است.

مخبردزفولی با تاکید بر اینکه باید داشته های خود را در تاریخ بازشناسی کنیم، افزود: به همین دلیل است که جندی شاپور نیز باید بازشناسی کامل شود چون این امر اعتماد به نفس ملی به بار می آورد.

وی با بیان اینکه ما باید داشته های علمی خود را بشناسیم و معرفی کنیم، بیان کرد: ضمن اینکه برای حرکت بزرگ تمدن ساز خود نیزباید از این داشته ها استفاده کرد.


بازگشت1395/12/04
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !