این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

پوستر کنگره
اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

یافته های جدید باستانشناسی از کاوش در جندی شاپور دزفول

باستانشناسان ایرانی در نخستین کاوش در محوطه باستانی جندی شاپور دزفول(گندی شاپور) به یافته های جدیدی دست یافتند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان مدیر پایگاه گندی شاپور و ایوان کرخه امروز گفت: گروه کاوش در این حفاری که به صورت ترانشه صورت گرفته به دیواره سنگی تراش خورده ای منظم دست یافته اند که سنگ هایی به طول تا حدود یک متر نیز در آن دیده می شود.

یعقوب زلقی افزود:این دیواره سنگی از نظر معماری به صورت کاملا منظم تراز شده و دارای درز و بند است که احتمال می رود در ارتباط با سازه های آبی در جندی شاپور در دوران باستان باشد.

وی همچنین از کشف تن بوشه ( لوله های سفالین به هم پیوسته در زیر زمین برای انتقال آب) در ترانشه ( حفاری ) صورت گرفته در عرصه باستانی جندی شاپور خبر داد و گفت: این لوله ها از جنس سفال بوده که به صورت کاملا مهندسی به هم متصل هستند.

مدیر پایگاه گندی شاپور و ایوان کرخه افزود:این لوله های سفالین مربوط به شبکه انتقال آب در جندی شاپور و مربوط به 1800 سال پیش هستند.

وی اظهارکرد: در گمانه های ایجاد شده در تپه و دشت در وسط عرصه جندی شاپور تاکنون انبوهی از سنگ، سفال و آجر کشف شده که حکایت از وجود سازه هایی در این عرصه است.

نخستین کاوش باستان شناسان ایرانی در محوطه باستانی جندی شاپور دزفول از سوی پژوهشگاه باستانشناسی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با اعزامی یک تیم باستانشناس به سرپرستی دکتر یوسف مرادی از 18 دی آغاز شده است.

شهر باستانی جندی شاپور با 800 هکتار وسعت در 12 کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است.
دزفول دارای آثار ارزشمند باستانی از دوره های مختلف تاریخ است.


بازگشت1395/10/28
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !