این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

پوستر کنگره
اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

باید از جندی شاپور به عنوان یک جریان تمدنی بزرگ پیشرفت الگو گرفت

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: جندی شاپور یک جریان تمدنی بزرگ است که باید برای پیشرفت کشور از آن الگو گرفت.


به گزارش خبرنگار کنگره دکتر محمدرضا مخبردزفولی در دومین روز از کنگره بین المللی جندی شاپور گفت: در مورد شکل گیری جندی شاپور اختلاف نظرهای زیادی هست اما آنچه که مسلم است جریان تمدنی بزرگ و امکان بروز استعدادهایی بوده که در این شهر و این دانشگاه برجسته بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در آن زمان نظام طبقاتی حاکم بوده و دین غالب زرتشتی بوده است اما در جندی شاپور این نظم بهم می خورد و در این شهر دانشگاهی امکان تحصیل برای همه اقشار وجود داشته و هر کس با هر طبقه اجتماعی اماکن پیشرفت داشته است. بعد از ظهور اسلام هم این جریان ادامه پیدا کرده و نهضت علمی که اتفاق افتاده بود متوقف نشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: گفته می شود تمدن اسلامی یک بخش مهمی به نام تمدن ایرانی دارد که اگر این قسمت را از آن حذف کنیم، زیباترین بخش تمدن اسلامی را حذف کرده ایم. همچنین شهید مطهری در مورد نقش دانشمندان ایرانی در تمدن سازی اسلامی مفصل پرداخته است در واقع تاریخ شهادت می دهد که تمدن ایرانی چقدر در غنا بخشیدن به تمدن اسلامی نقش آفرینی کرده است.

دکتر مخبر دزفولی گفت: حافظه تمدنی ما در دنیا این را در خود دارد که ما در چندین قرن گذشته جریان تمدنی بزرگی داشته ایم که به همین نهضت تولید علمی که طی سال های اخیر در کشور شکل گرفته و در حال پیشرفت است کمک می کند و مقدمات پیشرفت های بزرگی را فراهم میکند تا بتوان عقب ماندگی یکی 2 قرن اخیر کشور را جبران کرد.

وی مزیت نسبی ایران نسبت به دیگر کشورها را نیروی انسانی دانست و افزود: همین نیروی انسانی است که باعث پیشرفته های اخیر کشور در حوزه سلول های بنیادی، انرژی هسته ای و بسیاری زمینه های دیگر شده است. این پیشرفت ها توجه و اعتماد بیشتر به دانشمندان را می طلبد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم همانند تمدن بزرگ جندی شاپور، یک جریان تمدنی جدید ایجاد کنیم. برای ساخت یک تمدن زمان زیادی لازم است اما ما به سرعت به سمت جلو در حرکتیم. معرفی جندی شاپور و بازشناسی آن باعث می شود تا یک اعتماد بنفس ملی بین اندیشمندان ما ایجااد شود چون قابلیت های ذهن شرقی را آشکار می سازد.

دکتر مخبر دزفولی در پایان به مشکل سال های اخیر خوزستان هم اشاره کرد و گفت: همه ما باید برای رفع مشکل خوزستان تلاش کنیم. با سخنان مقام معظم رهبری یک عزم ملی برای این مشکل ایجاد شد که امیدواریم این جریان و عزم با همکاری همه مسئولان و اعتماد به محققان و دانشگاهیان ادامه پیدا کند چون خوزستان حق زیادی به گردن کشور دارد و شهدای زیادی تقدیم کرده است.بازگشت1395/12/04
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !