این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

پوستر کنگره
اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

دانشگاه جندی شاپور در نوع خود در دنیا بی نظیر و منحصر به فرد بوده است

وزیر علوم: اهتمام نیاکان ما برای ساختن دانشگاه جندی شاپور در جهت علم اندوزی در نوع خود و در دنیا بی نظیر محسوب می شده اند.


به گزارش خبرنگار کنگره بین المللی جندی شاپور  محمد فرهادی وزیر علوم و تحقیقات در نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گفت: نیاکان ما به دانش و خردورزی توجه زیادی داشته اند و همیشه در تلاش بودند تا به طور مستمر فراگیرند.

وی ادامه داد: نکته قابل تامل در دانشگاه تاریخی جندی شاپور، اهتمام نیاکان ما برای ساختن چنین محیط هایی در جهت علم اندوزی بوده است که این مراکز در نوع خود و در دنیا بی نظیر محسوب می شده اند.

دکتر فرهادی تصریح کرد: گفته می شود تاریخ دانشگاه های دنیا در اروپا به قرن یازدهم و دانشگاه بلونیا در ایتالیا برمی گردد در حالی که ما می دانیم دانشگاه جندی شاپور در قرن سوم میلادی وجود داشته و فعالیت می کرده است.

وزیر علوم به کتابخانه ارزشمند این دانشگاه تاریخی اشاره و عنوان کرد: مساله ی حائز اهمیت در این مورد ادراک بالای ایرانیان برای تاسیس کتابخانه و دانشگاهی به این عظمت و بزرگی است که باعث می شده اندیشمندان از اقصی نقاط جهان برای علم اندورزی و تحقیق و تفحص به این منطقه بیایند.

وی تصریح کرد: نکته دیگر در این دانشگاه، وجود بیش از 400 هزار جلد کتاب در رشته های پزشکی، دامپزشکی، گیاه پزشکی، فلسفه، نجوم و ریاضیات است که به زبان های پهلوی، یونانی، سانسکریت ترجمه شده اند.

وزیر علوم افزود: :امروز رسالت ترویج علم و دانش بر دوش ما بسیار سنگین است زیرا وقتی نیاکان ما چنین افتخاراتی کسب کردند ما نیز باید بتوانیم این راه علمی را ادامه دهیم و به افق های روشن این درخت تناور علم دست پیدا کنیم.بازگشت1395/12/03
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !