این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

پوستر کنگره
اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

راه‌اندازی پایگاه میراث فرهنگی جندی‌شاپور/انجام نخستین فصل کاوش‌ها

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل با اشاره به فعالیت یک گروه کاوشی و انجام اولین فصل کاوش‌ها در محوطه تاریخی جندی‌شاپور، از همکاری با دانشگاه صنعتی دزفول برای راه‌اندازی پایگاه میراث فرهنگی جندی‌شاپور خبر داد.

دکتر علیرضا رازقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ اظهار کرد: پایگاه میراث جهانی چغازنبیل تصمیم گرفته است که برای راه‌اندازی پایگاه میراث فرهنگی جندی‌شاپور با دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور وارد همکاری شود و در اجرای آن به دانشگاه کمک کند. 

وی افزود: این همکاری‌ها دارای چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت هستند. چشم‌انداز کوتاه‌مدت کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور است و چشم‌انداز میان‌مدت و بلندمدت نگاهی حفاظت‌محور برای انجام فعالیت‌های حفاظتی دارد که باید در ارتباط با محوطه تاریخی جندی‌شاپور صورت گیرد. 

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل تصریح کرد: در پلان کوتاه‌مدت با دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور در برگزاری کنگره جندی‌شاپور همکاری می‌کنیم. کنگره جندی‌شاپور دارای سه کمیته علمی، اجرایی و میراث فرهنگی است و مقرر شده که کمیته میراث فرهنگی این کنگره تحت نظر و برنامه‌ریزی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل فعالیت کند. 

رازقی ادامه داد: در پلان اول همکاری‌ها که از آبان‌ماه آغاز شده و تا برگزاری کنگره ادامه خواهد داشت فعالیت‌هایی در راستای ساماندهی و معرفی این محوطه باستانی به شرکت‌کنندگان متخصص کنگره انجام می‌شود. برای این کار نیز فعالیت‌های مختلفی صورت گرفته که می‌توان به تهیه پوسترهای معرفی مجموعه جندی‌شاپور، برنامه‌ریزی برای برپایی یک نمایشگاه در روز کنگره و به موازات آن تهیه مطالب، کاتالوگ و بروشورهای معرفی و تهیه طرح‌های ساماندهی کوتاه‌مدت در حد فاصل اواخر آبان تا زمان برگزاری کنگره با هدف ساماندهی مسیرهای بازدید، اشاره کرد. 

وی افزود: تهیه برنامه مرمتی و حفاظتی برای آرامگاه یعقوب لیث صفاری که یکی از آثار ثبت‌شده در فهرست ملی است و نیاز به عملیات حفاظتی و مرمتی استاندارد دارد، همچنین تلاش برای احیاء پایگاه جندی‌شاپور نیز ازجمله برنامه‌های درنظر گرفته‌شده است که تاکنون نشست‌های متعددی در این زمینه برگزار شده است. اکنون به دنبال تشکیل هیأت‌های راهبری و گروه‌های تخصصی در این خصوص هستیم. 

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل با اشاره به فعالیت یک گروه کاوشی و انجام اولین فصل کاوش‌ها در محوطه تاریخی جندی شاپور، گفت: پایگاه میراث جهانی چغازنبیل از توان تخصصی خود در انجام عملیات نقشه‌برداری با این گروه همکاری کرد و برخی تجهیزات مورد نیاز را در اختیار آن‌ها قرار داد. تاکنون برخی از نقشه‌ها تهیه شده‌اند و برخی نیز در حال انجام هستند. 

رازقی تأکید کرد: نشست‌های مختلفی برای برنامه‌ریزی و پیشبرد کار کمیته میراث فرهنگی برگزار و مقرر شده است که تا بهمن‌ماه یک دبیرخانه در محل دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول ایجاد شود و برخی از متخصصان پایگاه میراث جهانی هفت‌تپه که تاکنون در فعالیت‌ها مشارکت داشته‌اند، در آنجا مستقر شوند تا در ارتباط نزدیک‌تری با 2 کمیته دیگر فعالیت‌های کمیته میراث  فرهنگی نیز راهبری شوند.

 وی با بیان اینکه کنگره جندی‌شاپور مبنایی برای رویکردهای میان‌مدت و بلندمدت پایگاه میراث جهانی چغازنبیل محسوب می‌شود، افزود: گام اول در همکاری‌های ما آماده‌سازی کنگره است. گام دوم نیز شامل کارهای طراحی و شناختی و تا حدی نیز فعالیت‌های اجرایی است. برای برنامه میان‌مدت یک برنامه حدود 2 ساله در نظر گرفته شده است و مجموع مطالعات، برنامه‌ریزی‌ها و طراحی‌های حفاظت، مرمت و ساماندهی مورد نیاز  در گام سوم که یک گام اجرایی است، انجام می‌شود. 

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل خاطرنشان کرد: گام سوم با فاصله زمانی 2 ساله از گام دوم انجام می‌شود.اهداف بلندمدت در همکاری‌ها نیز شامل اجرای عملیات مرمت و ساماندهی بر مبنای برنامه‌های تهیه‌شده در گام دوم است.بازگشت1395/10/27
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !