این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

پوستر کنگره
اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

چشم‌انداز، ضرورت‌ها و تمهیدات برگزاری کنگره بین‌المللی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری کشور در حاشیه این بازدید

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری کشور در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران بابیان این‌‌که بر اساس آخرین هماهنگی‌‌های انجام‌‌شده کنگره بین‌‌المللی جندی‌‌شاپور دی‌‌ماه امسال برگزار می‌‌شود، اظهار داشت: هدف از برگزاری یک رویداد فرهنگی تنها ارائه چند مقاله نیست بلکه باید خروجی‌‌ها و محصولاتی داشته باشد؛ یکی از خروجی‌‌ها می‌‌تواند انتشاراتی باشد که حتماً در اهداف کنگره قرار دارد و باید در حوزه‌‌های مختلف پزشکی، باستان‌‌شناسی، فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و ... با نگاه ویژه به جندی‌‌شاپور، در ارتباط با کل خوزستان یا خوزستان و بین‌‌النهرین و یا کل جهان بررسی شود.

 

وی تصریح کرد: علاوه بر آن، با برگزاری این کنگره کلیه اطلاعات گذشته گرد‌‌آوری و چاپ می‌‌شود و در دسترس عموم پژوهشگران قرار می‌‌گیرد اما از همه مهم‌‌تر این است که از برگزاری چنین رویداد بزرگی برای جندی‌‌شاپور بتوانیم امکانی را فراهم کنیم که در وهله نخست این منطقه را بهتر بشناسیم و سپس گروهی را برای انجام پژوهش‌‌های باستان‌‌شناسی و در صورت لزوم کاوش‌‌های باستان‌‌شناسی در منطقه، مستقر کنیم که مطالعات اولیه برای این کار انجام‌‌شده و در حال جمع‌‌آوری اطلاعات اولیه برای تدوین این مأموریت هستیم.

 

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری کشور بابیان این‌‌که به‌‌زودی کاوش‌‌ها آغاز می‌‌شود، گفت: نتایج این کاوش‌‌ها در کنگره ارائه خواهد شد اما تلاش می‌‌کنیم این کاوش‌‌ها ادامه‌‌دار باشد؛ البته بعضی از مناطقی که باید این کاوش‌‌ها انجام شود، زمین‌‌هایی است که در طول زمان روی آن کشاورزی شده و مهم است که آزادسازی این زمین‌‌ها نیز به‌‌طور مثال با جابجایی یا اعطای معوض اتفاق افتد که این کار هم به همت ملی و همت محلی نیاز دارد.

 

طالبیان افزود: خوشبختانه کارهای خوبی در این خصوص در حال انجام است و زمین‌‌هایی هم در نظر گرفته‌‌شده است که می‌‌توان به‌‌راحتی و با مصالحه جابجایی زمین‌‌ها را انجام داد و آن‌‌ها را در اختیار گذاشت؛ اگر این اتفاق رخ دهد با توجه به غنای فوق‌‌العاده منطقه شمال خوزستان، برای کارهای پژوهشی، گردشگری‌‌فرهنگی و تخصصی بسیار حائز اهمیت است و منطقه جندی‌‌شاپور که خود یک گنجینه عظیم فرهنگی و افتخار ایرانیان است، در کنار آثار ثبت جهانی‌‌شده شوش، چغازنبیل، هفت‌‌تپه و شوشتر قرار می‌‌گیرد.

 

وی این اقدام را به‌‌ویژه در حوزه پژوهشی بسیار مهم خواند و بابیان این‌‌که ما به‌‌دنبال شناخت قله‌‌های فرهنگی، تاریخی و آن اتفاقات مهمی هستیم که جندی‌‌شاپور را در یک برهه زمانی به تعالی رسانده است، تصریح کرد: فکر می‌‌کنم باید در گذشته بسیار بیشتر به جندی‌‌شاپور توجه می‌‌شد اما درهرحال مهم، شروع کار است که این کار نیز با کنگره شروع می‌‌شود؛ در کمیته فرهنگ و تمدن نیز همه اعضا نسبت به جندی‌‌شاپور با حساسیت مسائل را دنبال می‌‌کنند که کار به نحو احسن انجام شود.

 

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری کشور در خصوص اهمیت این اقدامات و اثرات آن بر گردشگری منطقه، اظهار داشت: این برنامه یک شروع است و از این نظر بسیار مهم است؛ کشور برای این بخش از منطقه شمال خوزستان هنوز سرمایه‌‌گذاری نکرده است و فکر می‌‌کنم برگزاری این کنگره می‌‌تواند رازها، ویژگی‌‌ها و ارزش‌‌های مهمی را آشکار و عیان کند که می‌‌تواند برای خوزستان بسیار تأثیرگذار باشد.

 

طالبیان گردشگری را یک نتیجه و خروجی این برنامه دانست و افزود: این کنگره موجبات تهیه و گردآوری بسیاری اطلاعات مفید و ارزشمند را برای کشور فراهم می‌‌کند و اگر گذشته و تاریخ خود را خوب بشناسیم راه آینده بسیار هموارتر و بهتر خواهد شد و به نظرم می‌‌تواند به نقاط پایدارتری برسد بنابراین شناخت و حفظ گذشته هم برای ایران، جهان و منطقه بسیار حائز اهمیت است و از سوی دیگر این اقدام آموزش و اشتغال‌‌زایی نیز به‌‌همراه دارد.

 

وی تصریح کرد: از سوی دیگر آنچه هست، ثروتی است که به آن توجه نکرده‌‌ایم و ممکن است بخش‌‌هایی از آن در اثر کشاورزی و ... از بین رفته باشد؛ با برگزاری این کنگره این ثروت گذشته را بازیابی می‌‌کنیم، آن را نگهداری، حفظ و توسعه می‌‌دهیم و پس‌‌ازآن گردشگری نیز یکی از خروجی‌‌ها خواهد بود و وقتی گردشگر به خوزستان وارد شود تنها به چغازنبیل و شوش و شوشتر نمی‌‌رود بلکه به این منطقه نیز سفر می‌‌کند و این امر به توزیع گردشگر در خوزستان کمک می‌‌کند.

 

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: البته ما کارهایی را در آبادان آغاز کرده‌‌ایم، در بهبهان نیز در حال انجام اقداماتی هستیم؛ در اهواز برای راه‌‌اندازی موزه منطقه‌‌ای کارهایی در حال انجام است و در مسجدسلیمان و ایذه نیز همین‌‌طور است و درصدد هستیم که توزیع خوزستانی گردشگر نیز درست شود.

 

طالبیان درباره نحوه اجرای پژوهش‌‌ها و کاوش‌‌های باستان‌‌شناسی در منطقه با توجه به کاربری کشاورزی بخشی از این اراضی، توضیح داد: یک برنامه جامع برای این منطقه تدوین شده است که هدف آن ساماندهی و توسعه فعالیت‌‌های چندرشته‌‌ای به‌‌ویژه باستان‌‌شناسی برای شناخت شهر تاریخی جندی‌‌شاپور و در مرحله بعد حفظ و نگهداشت آن است که این امر می‌‌تواند برای منطقه، کشور و جهان حائز اهمیت باشد و به‌‌هیچ‌‌وجه بازپس‌‌گیری اراضی مطرح نیست.

 

وی ادامه داد: همچنین این برنامه مطابق یک استراتژی پیش خواهد رفت و فاز به فاز اجرا خواهد شد اما قطعاً به‌‌گونه‌‌ای عمل می‌‌شود که منافع مردم کشاورز محلی محفوظ بماند و منافع ملی نیز حفظ شود و اصلاً هیچ‌‌گونه تقابلی با کسی نخواهیم داشت.

 

همچنین در حاشیه این بازدید دکتر محمدرضا عصاری رئیس دانشگاه صنعتی جندی‌‌شاپور دزفول، اظهار کرد: اصل موضوع برگزاری کنگره بازشناسی تاریخ تمدن کشور در این منطقه است؛ گاهی در کشور گفته می‌‌شود که 80 سال قدمت آموزش عالی است، قدیمی‌‌ترین دانشگاه‌‌های اروپایی که به آن‌‌ها افتخار می‌‌کنند پس از سال هزار میلادی تأسیس شده‌‌اند درحالی‌‌که ما در سال 270 میلادی در کشورمان دانشگاه داشتیم.

 

وی با اشاره به درج عبارت "علم و فضیلت برتر از بازو و شمشیر است" بر سردر دانشگاه جندی‌‌شاپور باستان، تصریح کرد: در سال 2015 میلادی مفهوم جهان عاری از خشونت مطرح می‌‌شود حال آن‌‌که ما آن را در سال 270 میلادی بیان کرده‌‌ایم؛ دنیا باید به این فرهنگ ایرانی پی ببرد؛ این میراث در اختیار ما بوده است اما در شناساندن آن کوتاهی کرده‌‌ایم و فرهنگ غنی آن را بروز نداده‌‌ایم، اکنون می‌‌خواهیم بگوییم سابقه آموزش عالی در ایران به قدمت دانشگاه جندی‌‌شاپور 1800 سال است.

 

رئیس دانشگاه صنعتی جندی‌‌شاپور دزفول بابیان این‌‌که کنگره جندی‌‌شاپور درصدد بازشناسی این تاریخ مغفول‌‌مانده است، گفت: اگر این اقدام به‌‌درستی انجام و جایگاه جندی‌‌شاپور به‌‌خوبی تبیین شود، قطعاً آن کشاورز محلی نیز که این سرمایه ملی را در اختیار دارد، با میل و رغبت آن را معاوضه خواهد کرد. تمام مسئولان فرهنگی و کشوری که از کنگره حمایت می‌‌کنند اولین نگاه و دیدگاهشان این است که معاش کسی آسیب نبیند و طبیعتاً مردمی که احساس کنند این میراث تمدنی کشورشان در معرض آسیب است، همه به مسئولان کمک و در این راستا همراهی خواهند کرد.

 

عصاری تصریح کرد: دانشگاه در این میان وظیفه ذاتی خود را متعهد شده است؛ حفظ میراث و تمدن هر منطقه ضمن آن‌‌که از سوی دستگاه‌‌های اجرایی و سازمان میراث فرهنگی مدیریت و انجام می‌‌شود اما بدنه اجرایی جامعه نیز وظیفه دارد که در کنار میراث فرهنگی، برای حفظ و پاسداری از میراث و تمدن خود آنچه می‌‌تواند انجام دهد و این‌‌گونه نیست که از خود سلب مسئولیت کنیم و همه‌‌چیز را متوجه سازمان میراث فرهنگی بدانیم.

 

وی خاطرنشان کرد: هر فرد ایرانی در کنار سازمان‌‌ها و ارگان‌‌های فرهنگی و ازجمله دانشگاه وظیفه دارد، همراه با مسئولان که باید هدایتگر اصلی این موضوع باشند، به انجام وظیفه خود بپردازد؛ دانشگاه هم متولی برگزاری این کنگره شده است تا بتواند این گنجینه گران‌‌بهای میراث فرهنگی کشور را در کنار مسئولان احیاء و به جامعه جهانی معرفی کند.

 

رئیس دانشگاه صنعتی جندی‌‌شاپور دزفول بابیان این‌‌که در مورد مسائل علمی کنگره از اکنون بخش بین‌‌الملل آن در حال گردآوری دستاوردهای جندی‌‌شاپور از زبان دیگر صاحب‌‌نظران در سطح جهان است، گفت: این موضوع بسیار مهم است و در همین مدت نیز توانسته‌‌ایم منابع عظیم علمی که در جهان در ارتباط با جندی‌‌شاپور مطرح بوده است را شناسایی کنیم. این آثار تا زمان برگزاری کنگره ارزیابی و از صاحبان آن‌‌ها که در قید حیات هستند، برای حضور در کنگره دعوت خواهد شد.

 

عصاری تصریح کرد: در تلاش هستیم که تمام آثار دانشمندانی که درزمینهٔ جندی‌‌شاپور شناسی کار کرده‌‌اند را گردآوری و ارزیابی کنیم و در حال حاضر در بخش بین‌‌الملل کنگره حداقل پنج، 6 کشور رصد می‌‌شود؛ همچنین در خصوص کتاب‌‌ها و آثاری که دسترسی آن‌‌ها از طریق اینترنت امکان‌‌پذیر نبوده است، نسخه چاپی آن‌‌ها را از خارج از کشور تهیه کردیم. این اقدامات نیز در حال انجام است تا آن غنای علمی لازم و قابلیت استنادی پایه برای این کار فراهم شود که جهان نه از زبان ما به‌‌تنهایی، بلکه از زبان تمام محققان دنیا به این عظمت تاریخی و فرهنگی پی ببرد.

 

همچنین در حاشیه این بازدید دکتر خسرو نشان مدیر‌‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری خوزستان، اظهار کرد: برگزاری این کنگره از یک‌‌سو پیشتازی این منطقه در گسترش علم و دانش در جهان را عیان می‌‌کند و به‌‌عبارت‌‌دیگر نگاهی به گذشته دارد که این نگاه قابلیت‌‌های تمدنی این منطقه را برای رشد و گسترش دوباره آن، بیش‌‌ازپیش مهیا می‌‌کند. از سوی دیگر در حال کنونی یک فرصت فرهنگی برای دیدار، گفت‌‌وگو، ارتباط بیشتر و مبادله دانش و اطلاعات است و از سویی به دلیل رخدادهای پیرامونی آن، محرک‌‌هایی را برای آینده ایجاد می‌‌کند.

 

وی با اشاره به طرح موضوع راه‌‌اندازی یک موزه که هم دانشگاه، مسئولان شهر، فرمانداری و میراث فرهنگی کشور از قبل به ضرورت آن پی برده بودند، گفت: درواقع شرایط کنگره این محرک را ایجاد می‌‌کند و باید این فرصت زودگذر را به اندوخته ماندگاری تبدیل کنیم؛ موزه‌‌ای که شکل می‌‌گیرد، انتشاراتی که پدید می‌‌آید، ساماندهی پایگاه‌‌هایی که ایجاد می‌‌شود و ...، درواقع برگزاری کنگره محرکی است که همه این موارد در کانون توجه قرار می‌‌گیرد و خروجی‌‌های آن یک محرک برای موارد دیگر خواهد شد.

 

مدیر‌‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری خوزستان یکی از این نتایج را  توسعه گردشگری دانست و افزود: گردشگری تاریخی بخشی از ظرفیت دزفول و منطقه پیرامون آن است و می‌‌دانیم جنبه‌‌های دیگر گردشگری اعم از گردشگری طبیعی و ... نیز به‌‌وفور در این منطقه دیده می‌‌شود.

 

نشان با اشاره به برنامه‌‌های امسال برای توسعه گردشگری خوزستان، ادامه داد: به‌‌طور عمده می‌‌توان به گردشگری در خوزستان از سه جهت نگاه کرد؛ یک وجه آن گردشگری درون‌‌استانی است، به‌‌عبارت‌‌دیگر شهرهای خوزستان به دلیل تنوع اقلیمی زیاد از کوه‌‌های برف‌‌گرفته در شمال تا دشت‌‌های حاصلخیز و سواحل خلیج‌‌فارس در جنوب می‌‌توانند گردشگری درون‌‌استانی را ایجاد کنند.

 

وی بابیان این‌‌که تنوع اقلیم در خوزستان یک تنوع آیین‌‌ها و اقوام را نیز موجب می‌‌شود، تصریح کرد: تنوع طبیعی و اقلیم، جاذبه‌‌های آیین‌‌ها و اقوام و آنچه به‌‌عنوان میراث فرهنگی در سراسر استان پهناور خوزستان می‌‌شناسیم، همه به غنای گردشگری استان اضافه می‌‌کند و همچنان باوجود سال‌‌ها فعالیت در حوزه گردشگری خوزستان گاهی از طریق فیلم و عکس با مناطق شگفت‌‌انگیزی در استان مواجه می‌‌شویم که کمتر شاهد آن بوده‌‌ایم.

 

مدیر‌‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری خوزستان اظهار کرد: مناطق طبیعی، دارای جاذبه‌‌های تاریخی، زیارتی و به‌‌خصوص جاذبه‌‌های دفاع مقدس می‌‌تواند یک تبادل گردشگر را درون استان بین شهرستان‌‌ها ایجاد کند و حتی در مواقع گرم سال و فصل تابستان، انتقال گردشگر از جنوب به شمال استان می‌‌تواند برقرار باشد؛ همچنین گردشگر از تمام نقاط کشور نیز می‌‌تواند به استان وارد شود که نمونه بزرگ آن را در ایام نوروز شاهد بودیم اما این فرصت برای تمام نقاط استان وجود دارد.

 

نشان آنچه را باید در کانون توجه خود قرار دهیم گردشگری خارجی عنوان کرد و افزود: ما به‌‌خوبی می‌‌دانیم حتی نقاطی از دنیا که به‌‌عنوان مناطق پربازدید و با گردشگری بالا مطرح هستند، فرصت گردشگری آن‌‌ها شاید از سه، چهار ماه در سال تجاوز نکند درحالی‌‌که در خوزستان حداقل 6 ماه فرصت گردشگری بسیار مناسب وجود دارد و زمانی که در بخش‌‌های وسیعی از دنیا را برف و سرما در برمی‌‌گیرد و امکان رفت‌‌وآمد بسیار کم است، بهار خوزستان تازه آغاز می‌‌شود و این یک فرصت طولانی و خوب است.

 

وی بابیان این‌‌که خوزستان واقعاً هم ازلحاظ اقلیم، تنوع اقوام و طبیعت متنوع سرزمین شگفت‌‌انگیزی است، تصریح کرد: همه این موارد ثروت‌‌های این سرزمین است؛ خوزستان پرآب‌‌ترین استان کشور است و کمتر استانی را می‌‌توان یافت که بیش از 9 رودخانه بزرگ در آن جاری باشد، از سوی دیگر ازنظر آنچه به‌‌عنوان میراث فرهنگی می‌‌شناسیم، استان خوزستان از حیث ذخایر میراث فرهنگی، استان نخست کشور و جزو نقاط کم‌‌نظیر در سطح جهان است.

 

مدیر‌‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری خوزستان با اشاره به این‌‌که 2 حوزه تمدنی بسیار مهم عیلامیان و بین‌‌النهرین در طول تاریخ به مرکزیت این استان ظهور و بروز یافته است، خاطرنشان ساخت: این موارد ویژگی‌‌های منحصر‌‌به‌‌فرد سرزمینی است و تنها کاری که ما باید انجام دهیم این است که این اندوخته نهفته را که در طول تاریخ فراهم آمده است، به سرمایه‌‌ای تبدیل کنیم که مردم تأثیر آن را در زندگی خود نیز مشاهده کنند.
 
 
 

 

 

  بازگشت1395/01/10
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !